ÖPPNA ATELJÈER 4-5 april -18

Ta vara på denna möjlighet att besöka designutbildningarna. Efter ett lyckat Öppet Hus 2018 med över 300 besökare bjuder Textil – Konst och Design samt Konstgrafiklinjen in till Öppna Ateljéer den 4 & 5 april. Varmt välkommen skall du vara för att bekanta dig med skolan och prova på något nytt!

Öppettider är kl.10-15, onsdag och torsdag. Besöksadress: Gamla Landsvägen 39 i Östra Grevie

PROGRAM
Kl. 13.30 – 15.20 på onsdagen anordnas en föreläsning med Fredrik Lindkvist i salen Alma (Söderslätt byggnaden, var ni också hittar vår restaurang). Föreläsningen är öppen för allmänheten och samtliga kursdeltagare i Konst & Design. Fredrik Lindkvist är konstnär och är bosatt i Tyskland var han arbetar med träsnitt på textil. Föreläsningen kan varmt rekommenderas.

Under torsdagen välkomnas besökare till Textil – Konst och Design -ettornas redovisning av deras mångsidiga vävprojekt. Man kan komma och gå som man vill, varje redovisning tar ca 30 minuter. Elever och lärare svarar gärna på frågor emellan redovisningarna.

Välkommen den 4 & 5 april!

Öppna Ateljéer 2018 K&D